Tynkowanie maszynowe czy ręczne

Dom

Wielu klientów, zarówno stałych jak i tych dopiero rozważających podjęcie współpracy z naszym przedsiębiorstwem, zadaje nam pytanie o to, jaki sposób tynkowania daje bardziej satysfakcjonujące rezultaty. Jak bowiem wiadomo do wyboru mamy rozwiązanie maszynowe oraz tradycyjne – ręczne. W ramach dzisiejszego artykułu postaramy się w sposób jak najbardziej wyczerpujący odpowiedzieć na to pytanie, rozwiewając jednocześnie wszelkie wątpliwości konsumentów. Zapraszamy do lektury!

Już na wstępie możemy nadmienić, że pomimo, iż tynkowanie ręczne umożliwia uzyskanie najbardziej satysfakcjonujących i w pełni zgodnych z wizją osoby odpowiedzialnej za pokrywanie ścian, to jest to rozwiązanie nad wyraz czasochłonne, bowiem wszystkie etapy procesu tynkowania przeprowadzić należy samodzielnie. Osoba decydująca się na podjęcie się takiego działania musi mieć świadomość, iż w zależności od metrażu obiektu, realizacja zlecenia zająć mu może od kilku dni do nawet kilku tygodni. Doskonałe efekty okupione zostają także koniecznością wykazania się ponadprzeciętną precyzją, szczególnie na etapie wygładzania i zacierania, bowiem wszelkie niedociągnięcia, choć początkowo wydawać się mogą niewielkie oraz nieznaczące, mogą następnie psuć odbiór całości, sprawiając, że będzie ona wyglądała nieestetycznie, co z kolei doprowadzi do konieczności wprowadzania poprawek. Warto także nadmienić, że tynkowanie manualne wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi, takich jak paca, łata, czy kielnia, bez których realizacja przedsięwzięcia okazać się może bardzo trudna, a w niektórych przypadkach nawet niemożliwa.

Po drugiej stronie spektrum mamy z kolei do czynienia z tak zwanym tynkowaniem maszynowym. Do tego celu przeznaczone są specjalne tynki maszynowe. Jak można się łatwo domyślić, jest to rozwiązanie o wiele mniej czasochłonne i żmudne, bowiem większość prac za osobę podejmującą się takiego zadania wykonują specjalnie przystosowane do tego celu urządzenia, jednakże nie jest to w żadnym wypadku rozwiązanie pozbawione jakichkolwiek bolączek. Nadmienić należy chociażby, że wynajęcie lub zakup odpowiednio dostosowanych do naszych potrzeb urządzeń może okazać się nie lada wydatkiem. Jeżeli do pokrycia mamy bardzo duży pokój lub znacznych rozmiarów ścianę zewnętrzną, opisywane rozwiązanie może okazać się jedyną sensowną opcją, z której warto byłoby skorzystać. W takim scenariuszu najlepiej sprawdzi się bez wątpienia specjalny agregat tynkarski, który to rozdrobni masę, tym samym znacznie ułatwiając nakładanie jej na powierzchnię.

Podsumowując, stwierdzić można, iż wybór rozwiązania wysoce uzależniony jest od stanu naszego portfela, czasu jaki poświęcić pragniemy na realizację zadania, jak również – a może nawet przede wszystkim – od powierzchni ściany lub pomieszczenia, którym to pragniemy nadać o wiele bardziej estetyczny wygląd wykorzystując w tym celu wysokiej jakości tynk. Zarówno tynkowanie sposobem ręcznym jak i przy wykorzystaniu profesjonalnych urządzeń wiąże się z określonymi udogodnieniami oraz bolączkami, a więc to do nas zależy, czy chcemy powierzchnię otynkować szybko, sprawnie i nieco wyższym kosztem, czy też sprawdzić swoje umiejętności nakładając masę na powierzchnię samodzielnie.