Automatyzacja pakowania – pionowe i poziome maszyny pakujące

Przemysł

W ostatnich artykułach poruszających tematykę automatyzacji pakowania sporo miejsca poświęciliśmy branżom spożywczej oraz cukierniczej, co mogło sprawić, że osoby niezaznajomione z tematem optymalizacji procesów produkcyjnych mogłyby uznać, iż urządzenia takie wykorzystywane są wyłącznie w rzeczonych sektorach przemysłu. Nic bardziej mylnego! Jak bowiem doskonale wiadomo, wiele przedmiotów codziennego użytku, w tym narzędzi, komponentów elektronicznych, czy mechanicznych musi zostać osłoniętych odpowiednio grubą warstwą folii lub materiału jej podobnego celem zabezpieczenia ich przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych oraz uszkodzeniami, które mogłyby bardzo negatywnie odbić się na finalnej cenie oferowanego konsumentowi wyrobu.

Poza wymiarami i specyfiką samego opakowania, producent musi także wziąć pod rozwagę gabaryty produktu owijanego warstwą (lub też kilkoma warstwami) powłoki ochronnej. Aby przeprowadzenie procedury pakowania przebiegało sprawnie oraz zgodnie z wymogami, niejednokrotnie niezbędne okazuje się zastosowanie zarówno pionowych jak i poziomych maszyn pakujących. Jeżeli tylko zostaną one prawidłowo skonfigurowane a także regularnie doglądane będą przez przeszkolonych kontrolerów, wysoce prawdopodobne okaże się osiągnięcie prędkości 1000 lub nawet 1500 wyrobów pakowanych w folię lub inny materiał ochronny każdej minuty.

Pionowe i poziome urządzenia pakujące szczególnie dobrze sprawdzają się w sytuacji, gdy do czynienia mamy z przedmiotami wysoce nietypowymi, których automatyczne owinięcie standardowymi urządzeniami byłoby nieosiągalne, natomiast ich ochrona przy wykorzystaniu opakowań nakładanych bezpośrednio przez personel zakładu lub fabryki byłby przedsięwzięciem o wiele zbyt czasochłonnym oraz kosztownym, aby rozwiązanie takie w ogóle rozważać. Na całe szczęście właściciele zakładów produkcyjnych już od kilku lat mają dostęp do zaawansowanych oraz stale rozwijanych urządzeń, które umożliwiają maksymalizację zysków przy jednoczesnym ograniczeniu do absolutnego minimum kosztów generowanych przez proces produkcyjny. Jest to doskonała informacja dla całego przemysłu, bowiem oznacza to, iż dostawcy dóbr mogą się na nich jeszcze bardziej wzbogacić, natomiast konsumenci otrzymują wysokiej jakości wyroby opakowane zgodnie z obecnie obowiązującymi standardami szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.

Niektórzy przedsiębiorcy stale wstrzymują się z zakupem omawianych urządzeń, obawiając się wysokiej ceny jej zakupu oraz dalszej eksploatacji. Na szczęście obecnie dostępne maszyny z całą pewnością nie wydrenują ich budżetu inwestycyjnego, jako że sprzęt tego typu przygotowywany jest pod kątem możliwie jak najkorzystniejszego z punktu widzenia nabywcy stosunku jakości do ceny. Z przyjemności obserwujemy te zachodzące w rodzimym przemyśle zmiany zorientowane na optymalizację i usprawnienie procesów produkcyjnych, a także gwarantujemy, że informować będziemy o wszelkich wprowadzanych nowinkach w rzeczonym zakresie!